Articles

Apie mamografiją turi žinoti kiekviena moteris

In Medicina on gruodžio 3, 2011 by sveikatavisiems Pažymėta:

MAMOGRAFIJA – SVARBIAUSIAS VAIZDINIS KRŪTIES PIKTYBINIŲ NAVIKŲ DIAGNOSTIKOS METODAS. Krūties piktybiniai navikai – dažniausia moterų onkologinė liga ir užima pirmą vietą moterų mirtingumo rodiklių struktūroje, pagal piktybinių navikų lokalizaciją. Mamografinis tyrimas leidžia aptikti labai nedidelių matmenų pakitimus krūtyje, kurių dar negalima apčiuopti pirštais. Atrankinė mamografinės patikros programa mūsų šalyje vykdoma nuo 2005 metų. Pagal šią programą yra atliekamas nemokamas abiejų krūtų peršvietimo rentgeno spinduliais(mamografinis) tyrimas 1 kartą kas dveji metai kiekvienai 50-69 metų amžiaus moteriai. Atrankinė krūties vėžio patikra užtikrina ankstyvą vėžio diagnostiką, todėl iki 30 proc. sumažėja mirtingumą nuo krūties vėžio.

Moterys, kurios yra jaunesnės ir pagal programą nėra įtraukiamos į atrankinius mamografinius tyrimus, bet turi artimų giminaičių sirgusių krūties ar kiaušidžių vėžiu, ir dėl to jų rizika susirgti krūties vėžiu didesnė, turėtų pasikalbėti su šeimos gydytoju dėl jų krūtų tyrimo. Šioms moterims mamogramas reikėtų atlikti nelaukiant, kol joms sukaks 50 metų.

Moterys turėtų nepamiršti atlikti ir savityrą. Krūtis moteris turi tikrintis kas mėnesį, pirmą savaitę po mėnesinių (menopauzės laikotarpiu bet kurią mėnesio dieną). Pastebėta, kad moterų, reguliariai teisingai atliekančių krūtų savityrą, mirtingumas nuo krūties vėžio sumažėja iki 20 proc. Tai svarbi ir efektyvi profilaktikos priemonė.

Kasmet Lietuvoje ir Klaipėdos rajone sergamumas krūties piktybiniais navikais nuolat didėja. 2009 m. daugiausiai sergančiųjų krūties piktybiniais navikais moterų Klaipėdos rajone buvo 65 metų ir vyresnio amžiaus grupėje. Krūties piktybinių navikų atvejų daugiau išaiškinama mieste gyvenančiom moterims (4,21 atvejis 1000 mot) negu kaime (2,5 atvejai 1000 mot.), o nuo šios ligos miršta daugiau kaime gyvenančios moterys negu mieste. Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa Klaipėdos rajono savivaldybėje vykdoma nepakankamai efektyviai. 2009 m. Klaipėdos rajone tik kas vienuoliktai moteriai atliktas profilaktinis patikrinimas dėl krūties vėžio.

Profilaktika

Krūties vėžio riziką mažina sveika mityba (daug skaidulingo maisto, o riebalai maiste neturėtų viršyti 20 proc. raciono, kad reikšmingai sumažintų krūties vėžio riziką), reguliari mankšta, antioksidantai (vitaminai A ,C, E, selenas ir kt.), žinomų rizikos veiksnių (alkoholio ir rūkymo) vengimas.

Informaciją parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Rima Leonauskienė

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: